Montaż PCB na zlecenie

Wymienione urządzenia przystosowane są do pracy w systemie 3 zmianowym, co zapewnia profesjonalny montaż elektroniczny w szybkich terminach. Linia w całości przystosowana jest do montażu elektroniki zgodnie zdyrektywą RoHS (Restriction of Hazardous Substances). Montaż PCB odbywa się na maszynach:

  • Automatyczne Magazyny ładujące i rozładowujące firmy ASYS do załadowania przygotowanych laminatów na początku linii.
  • Drukarka Automatyczna do zadruku pasty lutowncizej DEK Horizon 03Xi – wyposażona w system kontroli jakoci zadruku pasty 2D X 2,5D
  • Automat do montażu P&P firmy Mydata MY12 E.
  • Automat do montażu P&P firmy Essemtec FLX 2010V.
  • Piec do lutowania rozpływowego firmy Ersa HOTFLOW 3/14.
  • Piec do lutowania rozpływowego firmy Seho.
  • Urządzenie do kontroli wszystkich elementów również BGA w celu potwierdzenia poprawności ustawionego procesu Metcal
  • Myjnia ciśnieniowa Modulclean.
  • Urządzenie Metcal APR 5000 do serwisowania i odzyskiwania układów BGA.
  • Automatyczna inspekcja optyczna AOI Marantaz 22X z systemem 9 kamer (8 kamer bocznych) do kontroli elementów zamonowanych w technologii SMT.
  • Fala lutownicza ERSA POWERFLOW -e N2 z pełnym tunelem azotowym – do montażu dużych serii produkcyjnych płytek przystosowanych do lutowania na fali w technologii bezołowiowej.

Kontakt

Adam Makarski
Kierownik wydziału montażu płyt

E-mail:
adam.makarski@plum.pl
Tel. 85 749 70 42

Nasza Oferta Obejmuje

Wdrożona w firmie zaawansowana technologia oraz sprzęt światowej klasy zapewniają stabilny proces tworzenia rozwiązań na wysokim poziomie. Dokładność pomiarową urządzeń zapewnia proces wzorcowania, którym one podlegają w firmowym Laboratorium Pomiarowym. Część wyrobów przechodzi również specjalistyczne badania kompatybilności w Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej. Automatyka sterownicza skierowana do branży grzewczej jest testowana w trakcie projektowania w nowym Laboratorium Techniki Grzewczej.

Unikalna precyzja i innowacyjność

Zakup materiałów, podzespołów po atrakcyjnych cenach. Zakup laminatów (dowolne pokrycia), również laminaty wielowarstwowe. Zakup szablonów. Przygotowanie dokumentacji montażowej. Bezpośredni kontakt na Wydział Montażu do osób kompetentnych odpowiedzialnych za wykonanie zlecenia. Montaż płyt dwustronnych wielowarstwowych. Szybka realizacja zleceń i różnorodność partii (małe i duże ilości płyt elektronicznych – również prototypowe). Możliwość zmiany założeń projektu w trakcie montażu (uwzględniane są tylko wszystkie zmiany przedstawione w formie pisemnej). Mycie płyt (i innych elementów) w myjni ciśnieniowej. Lakierowanie płytek elektronicznych.
Wykonywanie testów funkcjonalnych (pełne uruchomienie, testy specjalistyczne – komory temperaturowe). Oferujemy również magazynowanie elementów – opieka magazynowa.

Maszyny

Automatyczna drukarka do zadruku pasty lutowniczej na laminatach z możliwością kontroli zadruku pasty lutowniczej przy pomocy wbudowanego systemu kamer. Daje możliwość szybkiego zadruku elementów w obudowach micro BGA z wyprowadzeniami poniżej 0,3mm. Kontrola pełności zadruku i czystości szablonu.

Liniowy Automat SMT firmy Mydata MY12E do układania elementów elektronicznych z wydajnością 21 000 komponentów na godzinę z możliwością załadowania 160 podajników na różne elementy elektroniczne, produkcji dwóch całkowicie różnych wyrobów jednocześnie, również z krótkich taśm.

Wysoka precyzja automatu MY12E. Jako jeden z niewielu typów maszyn P&P automat SMT MY12E posiada wbudowany miernik, który wykonuje testy elektryczne montowanych komponentów. Ma wbudowany elektroniczny systemem pomiaru układanych komponentów „ w locie” bez zatrzymywania pracy maszyny (rezystancja, pojemność, tolerancja, pomiar napięcia wstecznego w diodach, polaryzację), tzw. (Electrical Test).

Piec Ersa Hot FLOW 3/14. Piec jest przystosowany do lutowania w atmosferze azotu co pozwala na obniżenie temperatury lutowania ( lutowanie elementów specjalnych, wrażliwych termicznie), lepszą zwilżalność pokryć laminatów (różnych powłok), jak również lepszą jakość lutowania. Każdy ustawiony profil temperaturowy w piecu Ersa Hot Flow 3/14 jest opracowywany specjalnie pod zlecenie Klienta. Pomiary i kontrola profili wykonywane są wzorcowanym urządzeniem (profilomierzem) firmy Datapaq, które pozwala na dokładność pomiarów temperatury w piecu z dokładnością ±0,8ºC.

VPI 1000 METCAL. System do wizyjnej inspekcji wszystkich elementów, również mikroBGA, na płytkach – pozwalający na precyzyjną kontrolę wszystkich połączeń lutowanych Pbfree.

DEK Horizo 03iX. Drukarka automatyczna wyposażona w kontrolę zadrukowanej pasty na pytce również na ocen iloci nadrukowanej pasty na padach, obszary pokrycia pastą prądu, zapewnia najbardziej powtarzalną jakość zadruku

iSpector HDA350CE. Wielosensorowa inspekcja optyczna do kontroli pcb o rozmiarze 350mm x 250mm, 1 główna kamera, 8 dadatkowch kamer bocznych o rozdzielczości 10u pozwala na kontrolę jakości polutowania wyprowadzeń w precyzyjnych układach scalonych ( uniesione nóżki). Kontrola elementów w obudowach 0201.

Ersa POWERFLOW e N2. Fala lutownicza jest dedykowana do lutowania w technologii bezołowiowej w pełnym tunelu azotowym wyposażona w dwie dysze lutownicze turbulentną i laminarną do lutowania SMD.

Automat Essemtec FLX2010V o wydajności montażu do 5000 elementów na godzinę , wysokiej precyzji wykorzystuje centrowanie laserowe – układamy elementy od 0201 do 50x50mm, jak również wszystkie nietypowe obudowy. Wyposażony w centrowanie wizyjne-system wizyjny firmy Cognex® do pozycjonowania układów scalonych z drobnym rastrem typuQFP, BGA, µ-BGA i flip-chip.Automat wyposażony jest w “zmieniacz tacek” , pozwala to na montaż w jednej produkcji 12 różnych komponentów BGA, QFN z tacek. Automat obsługuje do 190 podajników taśmowych 8mm – co daje dużą elastyczność: Zmiana produktu bez czasu przestoju. Montaż produkcji wysoko zróżnicowanej i prototypowej.

Dodatkowo ( na życzenie klienta) Mycie płyt i magazynowanie elementów.

MODULECLEAN nowoczesna myjnia ciśnieniowa niezbędna do mycia płyt po lutowaniu w technologii bezołowiowej (gwarantuje że urządzenia nie korodują i utrzymują bardzo wysoką jakość lutowia pracując nawet w trudnych warunkach np. w terenie, zmniejsza ryzyko występowania wiskers’ów), również do mycia płyt z pozostałości topników (pozwala na stosowanie past bezołowiowych – specjalnych – o zawartości topników bardziej agresywnych), również do mycia elementów zanieczyszczonych smarami, pyłem, oraz substancjami organicznymi oraz precyzyjnych części-urządzenie o bardzo dużej wszechstronności zastosowań. Płyty po myciu spełniają międzynarodowe normy (dotyczy zanieczyszczeń jonowych na płytach)*
* Amerykańska norma MIL-P-28809 (Norma MIL dopuszcza 1.3 ug / cm2), Brytyjska norma – DEF-STAN 00103 ta norma dopuszcza(Def Limit na wykresach – 1.5 ug / cm2, nie prowadzimy jednak testów SIR.

REWORK SystemAPR 5000 – montaż układów BGA, uBGA nawet pojedynczych egzemplarzy na jednej płytce – bardzo dokładna regulacja ustawienia profilu temperaturowego, wbudowany profilomierz – 4 czujniki temperatury – całkowita kontrola i powtarzalność procesu.

Każdy projekt i opracowana technologia pod wyrób Klienta jest tajemnicą Firmy i jest udostępniana tylko dla upoważnionych osób ze strony Klienta.

Zapytanie ofertowe powinno zawierać

  • zakres usługi
  • spis materiałów dostarczonych przez Klienta
  • podana technologia montażu
  • zakres i sposób kontroli jakości
  • sposób testowania, czas testu lub procedura testowania
  • inne wymagania Klienta (np.odnośnie spełnienia kryteriów montażu z podaną przez Klienta normą)
  • wytyczne niezbędne do wykonania kalkulacji na wykonanie montażu

Wymagania

Informacje dotyczące wymagań i ograniczeń występujących w procesie.

Min/max gabaryty formatki – minimalna szerokość płyty 50mm(piec), max wymiary płyty 290mm x 350mm (drukarka) Max wysokość komponentu –15mm (Mydata) Układane obudowy:

  • Elementy bierne RC od 01005 poprzez 0201, 0603, 0805, 1206, 1210 i inne
  • Elementy z grupy półprzewodników: SOIC, PLCC, TSOP, QFP, BGA, Flip chip, SO, SOD, melf i inne.
  • Minimalne wymiary układanego komponentu: 0,4mm x 0,2mm
  • Maksymalne wymiany układanego komponentu : 56mm x 56mm x15mm
  • Maksymalny ciężar komponentu 80g.

Wytyczne

Przewidywaną wielkość produkcji – harmonogram produkcji, nazwę.

Dokumentacja montażowa – rysunek pojedynczej płytki (najlepiej w formacie PDF lub innym pliku graficznym) przedstawiający rozmieszczenie i kierunek ułożenia montowanych elementów wraz z ich desygnatorami i oznaczeniami.
Przykład:

Wykaz elementów (BOM) w formacie Excel, Word lub tekstowym– lista wszystkich montowanych elementów wraz z ich desygnatorami i pełnym oznaczeniem (oznaczenie producenta i producent i/lub oznaczenie dostawcy i dostawca i/lub typ, wartość elementu, typ obudowy i cechy wymagane w danym projekcie), ilością na pojedynczą płytkę. Klient dostarcza informację o stronie, która zapewnia dostawę wymienionych elementów – klient/Plum.

Plik P&P w formacie .csv lub .txt Plik powinien zawierać kolumny: desygnator, wartość, obudowa, współrzędne środka elementu w osi X, współrzędne środka elementu w osi Y (współrzędne w mm lub innych wartościach metrycznych), stronę montażu (TOP, BOTTOM), kąt obrotu, i inne np. uwagi. Plik P&P powinien zawierać również wszelkie informacje dotyczące punktów referencyjnych.

Uwagi dotyczące umieszczania punktów referencyjnych na pojedynczej płycie i formatce. Margines technologiczny – minimum 5mm (co najmniej z dwóch stron) – punkty referencyjne umieszczone na marginesie technologicznym pozwalające na precyzyjną lokalizację multibloku; – punkty referencyjne (co najmniej dwa, umieszczone po przekątnej płyty) – służą do precyzyjnego rozpoznania każdej z płyt w multibloku; – pomocnicze punkty referencyjne umieszczane w okolicy elementów drobnorastrowych – umożliwiają precyzyjne ułożenie elementu. Punkty referencyjne zalecanelub wszystkie inne dowolne:

Gerbery – w momencie, gdy klient dostarcza laminaty do produkcji powinien dostarczyć pliki Gerber (najlepiej od producenta PCB (pliki od dostawcy laminatów zawierają informację w jaki sposób został złożony multiblok).

Wykaz elementów (BOM) w formacie Excel, Word lub tekstowym– lista wszystkich montowanych elementów wraz z ich desygnatorami i pełnym oznaczeniem (oznaczenie producenta i producent i/lub oznaczenie dostawcy i dostawca i/lub typ, wartość elementu, typ obudowy i cechy wymagane w danym projekcie), ilością na pojedynczą płytkę. Klient dostarcza informację o stronie, która zapewnia dostawę wymienionych elementów – klient/Plum.

Plik P&P w formacie .csv lub .txt Plik powinien zawierać kolumny: desygnator, wartość, obudowa, współrzędne środka elementu w osi X, współrzędne środka elementu w osi Y (współrzędne w mm lub innych wartościach metrycznych), stronę montażu (TOP, BOTTOM), kąt obrotu, i inne np. uwagi. Plik P&P powinien zawierać również wszelkie informacje dotyczące punktów referencyjnych.

Montaż zlecony

Montaż PCB na zlecenie

Wymienione urządzenia przystosowane są do pracy w systemie 3 zmianowym, co zapewnia profesjonalny montaż elektroniczny w szybkich terminach. Linia w całości przystosowana jest do montażu elektroniki zgodnie zdyrektywą RoHS (Restriction of Hazardous Substances). Montaż PCB odbywa się na maszynach:

  • Automatyczne Magazyny ładujące i rozładowujące firmy ASYS do załadowania przygotowanych laminatów na początku linii.
  • Drukarka Automatyczna do zadruku pasty lutowncizej DEK Horizon 03Xi – wyposażona w system kontroli jakoci zadruku pasty 2D X 2,5D
  • Automat do montażu P&P firmy Mydata MY12 E.
  • Automat do montażu P&P firmy Essemtec FLX 2010V.
  • Piec do lutowania rozpływowego firmy Ersa HOTFLOW 3/14.
  • Piec do lutowania rozpływowego firmy Seho.
  • Urządzenie do kontroli wszystkich elementów również BGA w celu potwierdzenia poprawności ustawionego procesu Metcal
  • Myjnia ciśnieniowa Modulclean.
  • Urządzenie Metcal APR 5000 do serwisowania i odzyskiwania układów BGA.
  • Automatyczna inspekcja optyczna AOI Marantaz 22X z systemem 9 kamer (8 kamer bocznych) do kontroli elementów zamonowanych w technologii SMT.
  • Fala lutownicza ERSA POWERFLOW -e N2 z pełnym tunelem azotowym – do montażu dużych serii produkcyjnych płytek przystosowanych do lutowania na fali w technologii bezołowiowej.

Kontakt

Adam Makarski
Kierownik wydziału montażu płyt

E-mail:
adam.makarski@plum.pl
Tel. 85 749 70 42

Nasza Oferta Obejmuje

Wdrożona w firmie zaawansowana technologia oraz sprzęt światowej klasy zapewniają stabilny proces tworzenia rozwiązań na wysokim poziomie. Dokładność pomiarową urządzeń zapewnia proces wzorcowania, którym one podlegają w firmowym Laboratorium Pomiarowym. Część wyrobów przechodzi również specjalistyczne badania kompatybilności w Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej. Automatyka sterownicza skierowana do branży grzewczej jest testowana w trakcie projektowania w nowym Laboratorium Techniki Grzewczej.

Unikalna precyzja i innowacyjność

Zakup materiałów, podzespołów po atrakcyjnych cenach. Zakup laminatów (dowolne pokrycia), również laminaty wielowarstwowe. Zakup szablonów. Przygotowanie dokumentacji montażowej. Bezpośredni kontakt na Wydział Montażu do osób kompetentnych odpowiedzialnych za wykonanie zlecenia. Montaż płyt dwustronnych wielowarstwowych. Szybka realizacja zleceń i różnorodność partii (małe i duże ilości płyt elektronicznych – również prototypowe). Możliwość zmiany założeń projektu w trakcie montażu (uwzględniane są tylko wszystkie zmiany przedstawione w formie pisemnej). Mycie płyt (i innych elementów) w myjni ciśnieniowej. Lakierowanie płytek elektronicznych.
Wykonywanie testów funkcjonalnych (pełne uruchomienie, testy specjalistyczne – komory temperaturowe). Oferujemy również magazynowanie elementów – opieka magazynowa.

Park maszynowy

Maszyny

Automatyczna drukarka do zadruku pasty lutowniczej na laminatach z możliwością kontroli zadruku pasty lutowniczej przy pomocy wbudowanego systemu kamer. Daje możliwość szybkiego zadruku elementów w obudowach micro BGA z wyprowadzeniami poniżej 0,3mm. Kontrola pełności zadruku i czystości szablonu.

Liniowy Automat SMT firmy Mydata MY12E do układania elementów elektronicznych z wydajnością 21 000 komponentów na godzinę z możliwością załadowania 160 podajników na różne elementy elektroniczne, produkcji dwóch całkowicie różnych wyrobów jednocześnie, również z krótkich taśm.

Wysoka precyzja automatu MY12E. Jako jeden z niewielu typów maszyn P&P automat SMT MY12E posiada wbudowany miernik, który wykonuje testy elektryczne montowanych komponentów. Ma wbudowany elektroniczny systemem pomiaru układanych komponentów „ w locie” bez zatrzymywania pracy maszyny (rezystancja, pojemność, tolerancja, pomiar napięcia wstecznego w diodach, polaryzację), tzw. (Electrical Test).

Piec Ersa Hot FLOW 3/14. Piec jest przystosowany do lutowania w atmosferze azotu co pozwala na obniżenie temperatury lutowania ( lutowanie elementów specjalnych, wrażliwych termicznie), lepszą zwilżalność pokryć laminatów (różnych powłok), jak również lepszą jakość lutowania. Każdy ustawiony profil temperaturowy w piecu Ersa Hot Flow 3/14 jest opracowywany specjalnie pod zlecenie Klienta. Pomiary i kontrola profili wykonywane są wzorcowanym urządzeniem (profilomierzem) firmy Datapaq, które pozwala na dokładność pomiarów temperatury w piecu z dokładnością ±0,8ºC.

VPI 1000 METCAL. System do wizyjnej inspekcji wszystkich elementów, również mikroBGA, na płytkach – pozwalający na precyzyjną kontrolę wszystkich połączeń lutowanych Pbfree.

DEK Horizo 03iX. Drukarka automatyczna wyposażona w kontrolę zadrukowanej pasty na pytce również na ocen iloci nadrukowanej pasty na padach, obszary pokrycia pastą prądu, zapewnia najbardziej powtarzalną jakość zadruku

iSpector HDA350CE. Wielosensorowa inspekcja optyczna do kontroli pcb o rozmiarze 350mm x 250mm, 1 główna kamera, 8 dadatkowch kamer bocznych o rozdzielczości 10u pozwala na kontrolę jakości polutowania wyprowadzeń w precyzyjnych układach scalonych ( uniesione nóżki). Kontrola elementów w obudowach 0201.

Ersa POWERFLOW e N2. Fala lutownicza jest dedykowana do lutowania w technologii bezołowiowej w pełnym tunelu azotowym wyposażona w dwie dysze lutownicze turbulentną i laminarną do lutowania SMD.

Automat Essemtec FLX2010V o wydajności montażu do 5000 elementów na godzinę , wysokiej precyzji wykorzystuje centrowanie laserowe – układamy elementy od 0201 do 50x50mm, jak również wszystkie nietypowe obudowy. Wyposażony w centrowanie wizyjne-system wizyjny firmy Cognex® do pozycjonowania układów scalonych z drobnym rastrem typuQFP, BGA, µ-BGA i flip-chip.Automat wyposażony jest w “zmieniacz tacek” , pozwala to na montaż w jednej produkcji 12 różnych komponentów BGA, QFN z tacek. Automat obsługuje do 190 podajników taśmowych 8mm – co daje dużą elastyczność: Zmiana produktu bez czasu przestoju. Montaż produkcji wysoko zróżnicowanej i prototypowej.

Dodatkowo ( na życzenie klienta) Mycie płyt i magazynowanie elementów.

MODULECLEAN nowoczesna myjnia ciśnieniowa niezbędna do mycia płyt po lutowaniu w technologii bezołowiowej (gwarantuje że urządzenia nie korodują i utrzymują bardzo wysoką jakość lutowia pracując nawet w trudnych warunkach np. w terenie, zmniejsza ryzyko występowania wiskers’ów), również do mycia płyt z pozostałości topników (pozwala na stosowanie past bezołowiowych – specjalnych – o zawartości topników bardziej agresywnych), również do mycia elementów zanieczyszczonych smarami, pyłem, oraz substancjami organicznymi oraz precyzyjnych części-urządzenie o bardzo dużej wszechstronności zastosowań. Płyty po myciu spełniają międzynarodowe normy (dotyczy zanieczyszczeń jonowych na płytach)*
* Amerykańska norma MIL-P-28809 (Norma MIL dopuszcza 1.3 ug / cm2), Brytyjska norma – DEF-STAN 00103 ta norma dopuszcza(Def Limit na wykresach – 1.5 ug / cm2, nie prowadzimy jednak testów SIR.

REWORK SystemAPR 5000 – montaż układów BGA, uBGA nawet pojedynczych egzemplarzy na jednej płytce – bardzo dokładna regulacja ustawienia profilu temperaturowego, wbudowany profilomierz – 4 czujniki temperatury – całkowita kontrola i powtarzalność procesu.

Każdy projekt i opracowana technologia pod wyrób Klienta jest tajemnicą Firmy i jest udostępniana tylko dla upoważnionych osób ze strony Klienta.

Zapytania ofertowe

Zapytanie ofertowe powinno zawierać

  • zakres usługi
  • spis materiałów dostarczonych przez Klienta
  • podana technologia montażu
  • zakres i sposób kontroli jakości
  • sposób testowania, czas testu lub procedura testowania
  • inne wymagania Klienta (np.odnośnie spełnienia kryteriów montażu z podaną przez Klienta normą)
  • wytyczne niezbędne do wykonania kalkulacji na wykonanie montażu

Wymagania

Informacje dotyczące wymagań i ograniczeń występujących w procesie.

Min/max gabaryty formatki – minimalna szerokość płyty 50mm(piec), max wymiary płyty 290mm x 350mm (drukarka) Max wysokość komponentu –15mm (Mydata) Układane obudowy:

  • Elementy bierne RC od 01005 poprzez 0201, 0603, 0805, 1206, 1210 i inne
  • Elementy z grupy półprzewodników: SOIC, PLCC, TSOP, QFP, BGA, Flip chip, SO, SOD, melf i inne.
  • Minimalne wymiary układanego komponentu: 0,4mm x 0,2mm
  • Maksymalne wymiany układanego komponentu : 56mm x 56mm x15mm
  • Maksymalny ciężar komponentu 80g.

Wytyczne

Przewidywaną wielkość produkcji – harmonogram produkcji, nazwę.

Dokumentacja montażowa – rysunek pojedynczej płytki (najlepiej w formacie PDF lub innym pliku graficznym) przedstawiający rozmieszczenie i kierunek ułożenia montowanych elementów wraz z ich desygnatorami i oznaczeniami.
Przykład:

Wykaz elementów (BOM) w formacie Excel, Word lub tekstowym– lista wszystkich montowanych elementów wraz z ich desygnatorami i pełnym oznaczeniem (oznaczenie producenta i producent i/lub oznaczenie dostawcy i dostawca i/lub typ, wartość elementu, typ obudowy i cechy wymagane w danym projekcie), ilością na pojedynczą płytkę. Klient dostarcza informację o stronie, która zapewnia dostawę wymienionych elementów – klient/Plum.

Plik P&P w formacie .csv lub .txt Plik powinien zawierać kolumny: desygnator, wartość, obudowa, współrzędne środka elementu w osi X, współrzędne środka elementu w osi Y (współrzędne w mm lub innych wartościach metrycznych), stronę montażu (TOP, BOTTOM), kąt obrotu, i inne np. uwagi. Plik P&P powinien zawierać również wszelkie informacje dotyczące punktów referencyjnych.

Uwagi dotyczące umieszczania punktów referencyjnych na pojedynczej płycie i formatce. Margines technologiczny – minimum 5mm (co najmniej z dwóch stron) – punkty referencyjne umieszczone na marginesie technologicznym pozwalające na precyzyjną lokalizację multibloku; – punkty referencyjne (co najmniej dwa, umieszczone po przekątnej płyty) – służą do precyzyjnego rozpoznania każdej z płyt w multibloku; – pomocnicze punkty referencyjne umieszczane w okolicy elementów drobnorastrowych – umożliwiają precyzyjne ułożenie elementu. Punkty referencyjne zalecanelub wszystkie inne dowolne:

Gerbery – w momencie, gdy klient dostarcza laminaty do produkcji powinien dostarczyć pliki Gerber (najlepiej od producenta PCB (pliki od dostawcy laminatów zawierają informację w jaki sposób został złożony multiblok).

Wykaz elementów (BOM) w formacie Excel, Word lub tekstowym– lista wszystkich montowanych elementów wraz z ich desygnatorami i pełnym oznaczeniem (oznaczenie producenta i producent i/lub oznaczenie dostawcy i dostawca i/lub typ, wartość elementu, typ obudowy i cechy wymagane w danym projekcie), ilością na pojedynczą płytkę. Klient dostarcza informację o stronie, która zapewnia dostawę wymienionych elementów – klient/Plum.

Plik P&P w formacie .csv lub .txt Plik powinien zawierać kolumny: desygnator, wartość, obudowa, współrzędne środka elementu w osi X, współrzędne środka elementu w osi Y (współrzędne w mm lub innych wartościach metrycznych), stronę montażu (TOP, BOTTOM), kąt obrotu, i inne np. uwagi. Plik P&P powinien zawierać również wszelkie informacje dotyczące punktów referencyjnych.